برگزاری مراسم شب اول دهه دوم محرم در حوزه علمیه دهدشت

برگزاری مراسم شب اول دهه دوم محرم در حوزه علمیه دهدشت
دی 18, 1398
583 بازدید

حوزه علمیه ولیعصر(عج) دهدشت،  روز چهارشنبه( ۱۳۹۸/۶/۲۰) میزبان عزاداران اباعبدالله(ع) در دهه دوم محرم بود. این مراسم که به مدت ده شب قرار است برگزار شود در اولین روز با مداحی مداحان شهر و همچنین سخنرانی امام جمعه شهرستان لنده و با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی تقوی برگزار شد. در ابتدای جلسه […]

حوزه علمیه ولیعصر(عج) دهدشت،  روز چهارشنبه( ۱۳۹۸/۶/۲۰) میزبان عزاداران اباعبدالله(ع) در دهه دوم محرم بود. این مراسم که به مدت ده شب قرار است برگزار شود در اولین روز با مداحی مداحان شهر و همچنین سخنرانی امام جمعه شهرستان لنده و با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی تقوی برگزار شد.

در ابتدای جلسه آقای دکتر نریمانی به ایراد مدیحه سرایی در وصف امام حسین(ع) و یارانش پرداختند. و در ادامه مداح اهل بیت جناب آقای افرازیان مجلس را به ذکر مصیبت اباعبدالله منور کردند.

سخنران محترم جلسه ، جناب حجت الاسلام و المسلمین محمودی امام جمعه شهر لنده به ایراد نکاتی ارزنده در خصوص ضرورت برگزاری جلسات عزاداری امام حسین(ع) در دهه دوم محرم پرداختند؛ و درباره اصل برگزاری مراسم عزاداری بیان داشتند که این مراسم گرچه جزء رسوم شیعه است ولی یک مسأله عبادی نیز می باشد و نباید از این جنبه ی آن عفلت کرد. لذا هر قدمی که در راه حسین بن علی(ع) برداشته شود، صدها گناه بخشوده می شود و صدها درجه فرد را بالا می برد.

ایشان به بیان این اشکال پرداختند که برخی وارد می کنند و می گویند که مگر یک قدم و یا یک قطره اشک چقدر کارآیی دارد که بهشت را در مواردی بر صاحبش واجب می کند و یا تمام گناهان را می بخشد؟

ایشان در جواب فرمودند اگر خود شخص را در نظر بگیریم آری، این کار بسیار سخت است. اما نباید غاقل شد که ثواب را و فضیلت این اشک و قدم ها را به برکت وجود نازنین امام حسین(ع) می دهند. این فیضی است که از ناحیه ایشان افاضه می شود.

امام جمعه شهرستان لنده در خصوص اهمیت برگزاری مجالس روضه خوانی گفتند: نباید فراموش کنیم که  یکی از بهترین عامل های پاک کننده ی قلب و روح آدمی شرکت در مجلس روضه است.  انسان ممکن الخطاست و ممکن است لغزشی پیدا کند که اگر توبه پشت سر آن نباشد بر همه قلب سرایت می کند و نورانیت و اشک چشم را می گیرد؛ اما با توبه زنگار معصیت از قلب پاک می شود.

جناب اقای محمودی بیان کردند: پیامبر(ص) فرمودند قلبها گاهی زنگ می زنند همانگونه که اگر آهن در مجاورت رطوبت و هوا قرار گیرد. سوال شد وَ ماجَلائُها؟

حضرت دو راهکار دادند:

تَلاوَهُ القرآن

و ذکرُ الموت

قرآن نور است و وجود انسان را هم نورانی میکند.

طلبه ای آمد خدمت مرحوم آمیر احمد تقوی؛ ایشان فرمودند: در جوانی در ماه رمضان چندین بار قرآن را ختم می کردم ولی الان که سنم بالاتر رفته کمتر می توانم.

ایشان درباره راه کار دوم گفتند : ما مکرر در مجالس فاتحه هستیم و مرگ ها را می بینیم . اینکه گفته اند ذکرُ الموت منظور آماده شدن برای مرگ است.

البته نباید فراموش کرد که در کنار این ها می فرمایند مجلس امام حسین(ع) هم از بهترین راه کارها برای پیدا کردن راه و جلا دادن قلب است.