سخنرانی حجت الاسلام سید مهدی مرتضوی در ماه محرم «جلسه ۶»

سخنرانی حجت الاسلام سید مهدی مرتضوی در ماه محرم «جلسه ۶»
مرداد 27, 1400
41 بازدید

بسم الله الرحمن الرحیم عوامل پایداری قیام امام حسین (علیه السلام) بخش دوم: هر نهضتی از زمان شکل گیری تا پایان سه مرحله تولد اوج و فرود را پشت سر می گزارد که حکایت از مقطعی بودن و موقت بودن آنها دارد ولی نهضت امام حسین (علیه السلام)از این امر مستثنی هست چرا که علاوه […]

بسم الله الرحمن الرحیم
عوامل پایداری قیام امام حسین (علیه السلام)
بخش دوم:
هر نهضتی از زمان شکل گیری تا پایان سه مرحله تولد اوج و فرود را پشت سر می گزارد که حکایت از مقطعی بودن و موقت بودن آنها دارد ولی نهضت امام حسین (علیه السلام)از این امر مستثنی هست چرا که علاوه بر علل طبیعی که حاکی بر دوام این نهضت دارد خدای متعال نیر تضمین کرده که این حرکت ادامه داشته باشد. ان فی قتل الحسین حراره فی قلوب المومنین لا یتبردا ابدا، لذا تا وقتی مومنی هست ولو اینکه آن مومن فقط ولی خدا باشد حرارت و شور نهضت حسینی ادامه دارد.
۲_ هماهنگی با فطرت بشری
دومین عاملی که باعث پایداری نهضت حسینی هست همسو بودن و هماهنگ بودن با فطرت انسان ها هست و از آنجایی که انسان همیشه به اموری رو دارد که فطرتش بر آن نهاده شده ولو اینکه آنرا فراموش کرده باشد روزی به سراغ آن خواهد رفت.
امام حسین (علیه السلام) هیچ وقت نمی پذیرفت که زیر بار ظلم برود چرا که دارای فطرت و روحی آزاد بود
لذا وقتی از او خواستند که با یزید (علیه لعنه) بیعت کند امام در جواب فرمود:مثلی لا یبایع مثله یعنی مثل من هیچ وقت حاضر نیست با کسی مثل یزید بیعت کند. این مساله فقط مربوط به نهضت عاشورا نیست بلکه یک نوع تفکر است که تا قیامت در جریان هست، تفکر حسینی می گوید من آزاد هستم زیر یوغ ظالم نمی روم لذا بشری که به فطرتش توجه دارد همواره این حرکت امام حسین(علیه السلام) را به عنوان یک الگو مد نظر دارد و همیشه تابع آن خواهد بود.
والسلام علیکم و رحمه الله.